Praca przy wykonywaniu pokryć dachowych budynków nie należy do najłatwiejszych, ale też właściwie nie da się jej wykonywać bez odpowiednich narzędzi. W praktyce, każdy dekarz już wie, jakie narzędzia dekarskie będą mu potrzebne podczas pracy, a niepotrzebne gadżety można w takiej sytuacji całkowicie ograniczyć.

Najważniejsze, aby układanie pokryć dachowych i innych elementów montażowych przeprowadzić szybko i bezpiecznie pamiętając, że to mimo wszystko poważna praca na wysokości. W przypadku wielu narzędzi, takich jak na przykład wkrętarki, poleca się stosowanie wersji akumulatorowych, które są poręczniejsze i nie wymagają ciągnięcia prądu z sieci. Kupując narzędzia akumulatorowe, oprócz parametrów samej maszyny, trzeba też brać pod uwagę parametry samej baterii, aby faktycznie zapewniała wydajną pracę przez dłuższy czas.

 

Narzędzia, które są obowiązkowe

 

To przede wszystkim takie narzędzia, które umożliwiają obróbkę różnego rodzaju pokryć dachowych- blachy czy też dachówki. Podstawowym wyposażeniem jest więc giętarka, czyli maszyna umożliwiająca zarówno wyginanie blachy jak i jej docinanie na wymiar. Giętarki stacjonarne posiadają nożyce krążkowe i to właśnie dzięki nim bardzo łatwo jest docinać fragmenty blachy o pożądanej wielkości. Oprócz wykonania kawałka blachy na wymiar, giętarka będzie w stanie także ukształtować go w odpowiedni sposób. Można więc na przykład wykonać z takiej blachy specjalny okapnik. Kolejnym ważnym narzędziem dekarskim są elektryczne nożyce matrycowe. Doskonale sprawdzają się one w przypadku wycinania otworów w arkuszach blachy o zróżnicowanej średnicy. Oprócz tych bardziej specjalistycznych propozycji wyposażenia dekarza, niezastąpione są także bardziej uniwersalne i często wykorzystywane akcesoria, takie jak szlifierki, wiertarki, młotki czy też obcęgi. Do transportowania materiałów na spore wysokości przydaje się tak zwana winda dekarska. Wysokość podnoszenia takiej windy może sięgać nawet 16 metrów.