Częste i szybkie zużywanie się wałków i walców niesie ze sobą konieczność ich systematycznej wymiany- na szczęście te wałki, które posiadają zużytą zewnętrzną powłokę można w pełni regenerować, a co za tym idzie nie ma konieczności za każdym razem zakupu nowych. Proces regeneracji przeprowadzają wyspecjalizowane właśnie w tych zadaniach firmy, które w razie konieczności podczas przeglądu mogą ocenić, które wałki już należy poddać regeneracji. W sytuacjach spornych, zawsze istnieje też możliwość specjalnego badania, które mierzy poziom zużycia elementu. Tym samym można wymienić wałek na nowy, a stary poddać regeneracji, jeszcze zanim dojdzie do awarii, która spowoduje przestój w pracy maszyn oraz w całej produkcji.

 

Regeneracja przeprowadzana w profesjonalny sposób

 

Zaczyna się od odpowiedniego przygotowania wałków oraz wałów poprzez oczyszczenie ich powierzchni i poprzez usunięcie starej powłoki. Tak przygotowane elementy mogą zostać na nowo pokryte odpowiednią mieszanką. Wśród dostępnych rozwiązań do dyspozycji są mieszanki gumowe, powłoki poliuretanowe, rozwiązania kompozytowe oraz powłoki metaliczne, które natryskuje się w specjalny sposób w dedykowanych do tego celu komorach. Nałożone powłoki mogą posiadać odpowiednią trwałość, ale też w wielu przypadkach można dodać im funkcjonalności oraz specyficznych cech, które będą pożądane w całym procesie produkcji.

 

Ważnym elementem całego procesu regeneracji jest szlifowanie wałków. Jest to jeden z końcowych procesów, który przeprowadza się po to, aby nadać takiej części najbardziej pożądany i najbardziej ergonomiczny kształt. Tym samym można zwiększać wydajność pracy takich wałków w praktyce. Tak zregenerowane części mogą zostać na powrót przetransportowane do firmy i wykorzystane w praktyce. Ważne więc, aby w odpowiednim momencie podjąć najkorzystniejszą decyzję o przeprowadzeniu wymiany zużywających się elementów. Pomocne są w tym regularne przeglądy stanu maszyn i kontrolowanie wszystkich ich elementów- zwłaszcza tych, które pozostają w ciągłym ruchu lub które mają bezpośrednią styczność z materiałami i produktami.