Wyposażenie dla niemowląt to jeden z najważniejszych elementów, o które trzeba zadbać, spodziewając się przyjścia na świat dziecka. Wśród wielu niezbędnych przedmiotów codziennego użytku, z pewnością wymienić można foteliki samochodowe przeznaczone specjalnie dla najmłodszych pasażerów, gdyż to one umożliwiają bezpieczny transport malucha. Wybór odpowiedniego fotelika wcale nie jest jednak taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Dlatego kupno powinno zostać poprzedzone starannym wyborem odpowiedniego modelu. Na co zwracać uwagę?

Na co zwrócić uwagę, wybierając fotelik samochodowy dla niemowlaka?

Pierwszy fotelik samochodowy dla niemowlaka dobrze jest zakupić jeszcze przed jego urodzeniem, aby nie dopuścić do sytuacji, w której maluch musiałby kiedykolwiek być transportowany samochodem w inny sposób. Na początek należy rozróżnić rodzaje fotelików samochodowych dla dzieci i elementy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze:

  • Kategorie wagowe – podzielone na grupy, w oparciu o wzrost, wiek i wagę malucha. Ma to ogromne znaczenie, gdyż jedynie dobrze dopasowany produkt będzie spełniał swoją główną i najważniejszą funkcję, czyli chronił zdrowie i życie dziecka w przypadku ewentualnego zderzenia lub innego wypadku drogowego. Choć w sprzedaży dostępne są nawet foteliki od 0 do 18, a nawet 36 kg, dosyć naturalne jest, że tak duża rozpiętość nie jest w stanie zagwarantować budowy optymalnej dla każdego z etapów wzrostu dziecka. Źle dobrane foteliki samochodowe potrafią  z kolei być fatalne w skutkach, powodując problemy z kręgosłupem oraz wydolnością oddechową. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie zatem fotelik z kategorii 0-13 kg.
  • Testy bezpieczeństwa – kolejnym kryterium doboru fotelika samochodowego jest ich zgodność z normami europejskimi, a także wynik crashtestów, przeprowadzanych przez niezależne organizacje, takie jak choćby ADAC, RACE czy Warentest. Są one oceniane w pięciostopniowej skali, w której 5 stanowi wynik najlepszy, gwarantując najwyższy stopień bezpieczeństwa. Wybierając więc fotelik, należy sprawdzić, czy osiągnął on notę MINIMUM 3 w przeprowadzanych testach.
  • Typ uprzęży wewnętrznej – wybierając fotelik samochodowy dla niemowlęcia, warto także zwrócić uwagę na to, czy posiada on trzy- czy pięciopunktową uprząż. Choć pierwsza z nich cieszy się największą popularnością i jest wystarczająca w większości przypadków, to pięciopunktowy odpowiednik stanowi o wiele lepszą ochronę dziecka podczas ewentualnego wypadku.

Jak zamontować foteliki samochodowe dla niemowląt?

Istotną cechą fotelików samochodowych dla niemowląt jest fakt, że w zależności od stopnia rozwoju dziecka w odpowiedni sposób modyfikuje się je za pomocą specjalnych wkładek i poduszek, których ilość i rodzaj zależą od konkretnego modelu. Jeśli zaś chodzi o sam montaż, należy pamiętać, że kluczowe znaczenie ma dobór fotelika do modelu samochodu! Nie jest to bowiem kwestia uniwersalna. Tak długo, jak jest to możliwe, dobrze jest zamontować fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy. Do samego montażu używa się z kolei specjalnej bazy lub pasa trzypunktowego.

Kiedy zmienia się foteliki samochodowe na większe?

Kategoria wagowa fotelików samochodowych to dobry wyznacznik, sugerujący dobór produktu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których, pomimo że maluch teoretycznie powinien jeszcze mieścić się w zakresie proponowanym przez producenta, to w rzeczywistości jest on już za mały. Wówczas należy po prostu wymienić fotelik na większy, nie sugerując się wagą, tylko wzrostem. Wedle polskiego prawa dziecko powinno korzystać z fotelika do osiągnięcia wzrostu 150 cm lub wagi 36 kg.