Niemal każdy z nas ma dziś samochód osobowy, co oczywiście nie dziwi, bo jednak nie da się ukryć, że jest to ogromne dobro, bez którego trudno się dziś obejść. Pamiętajmy tu jednak o tym, że niekiedy może ono odmówić posłuszeństwa. Poza tym może być też zajęte przez innego członka rodziny. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Rozwiązaniem może być wypożyczalnia samochodów, np. Partner Cars. Wielu z pewnością zastanawia się nad tym, jakie warunki trzeba spełnić, aby wypożyczyć aut. Oto one.

Dwa dokumenty tożsamości

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o dokumencie tożsamości, a w zasadzie dwóch takich dokumentach. Najczęściej jednym z nich jest dowód osobisty, choć równie dobrze może być to na przykład paszport. Drugim dokumentem zawsze musi być natomiast prawo jazdy, które zezwala nam na poruszanie się wypożyczanym samochodem. W związku z tym, że zazwyczaj wypożyczamy samochody osobowe, niezbędne jest wówczas prawo jazdy kat. B. Podkreślmy jeszcze, że jeśli wypożyczanym autem będzie podróżował jeszcze ktoś poza nami, niezbędne jest również prawo jazdy tego i kolejnych kierowców.

Karta kredytowa

Zazwyczaj niezbędna jest również karta kredytowa. Wszystko dlatego, że większość wypożyczalni samochodowych rozlicza się z klientem bezgotówkowo. Jak wygląda to w praktyce? Tak oto przy podpisywaniu umowy najmu pojazdu na karcie blokowana jest kwota za wypożyczanie pojazdu wraz z kaucją. Wysokość tej ostatniej jest bardzo różna i sprowadzać się może od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Po zwróceniu pojazdu do wypożyczalni kaucja jest klientowi zwracana.

Umowa

Najważniejszym dokumentem jest rzecz jasna umowa. W związku z tym, że większość pojazdów wypożyczanych z wypożyczalni to auta stosunkowo nowe o dużej wartości nie można nie zapoznać się dokładnie ze wszystkimi punktami takiej umowy. Tylko w ten sposób dowiemy się o zapisach, o których celowo lub nie właściciel nas nie poinformował. Z pewnością pojawią się jakieś wątpliwości, o które warto dopytywać. Lepsze to aniżeli wysokie koszta, które zostaną na nas nałożone z byle błahego powodu.