Wyciągarka to jedne z tych urządzeń, które montowane są dziś nie tylko w lawetach, ale również w autach terenowych, a nawet quadach. Nic dziwnego, że oferta tych produktów jest dość szeroka. Zastanówmy się więc, jak wybrać wyciągarkę optymalną dla swojego auta.

Czym jest wyciągarka?

Zacznijmy od wyjaśnienia tego, czym jest taka wyciągarka. Tak więc jest to narzędzie, które pomaga przemierzyć trudny teren, gdzie samochód może ugrząźć. To jednak nie wszystko. Wyciągarka jak VIME EPH 3600 sprawdza się również podczas wciągania auta na lawetę, motorówki na przyczepę i tak dalej.

Rodzaje

W tym miejscu wspomnieć trzeba o rodzajach wyciągarek. Jeżeli posłużyć ma ona nam w formie rekreacyjnej, wystarczająca będzie zasilana napięciem 12 V wyciągarka elektryczna. Wyciągarki mechaniczne i hydrauliczne to już natomiast urządzenia zdecydowanie bardziej zaawansowane, mocniejsze i profesjonalne, które z oczywistych względów są również i o wiele droższe. Niezależnie od wyboru warto zwrócić uwagę na moc takiej wyciągarki. Ta powinna kształtować co najmniej w graniach 5-10 KM.

Uciąg

Przy wyborze wyciągarki nie wolno zapomnieć o jej uciągu. Standardowa definicja mówi, że uciąg wyciągarki powinien wynosić 1,5 raza dopuszczalnej całkowitej masy auta. Nie ma więc większego sensu do auta o masie 1800 kg kupowania wyciągarki o uciągu trzykrotnie większym.

Montaż

Z montażem wyciągarki nie będzie problemów w pojazdach, w których producent przewidział miejsce na taki element dodatkowy. Jeżeli takiego miejsca w danym pojeździe nie ma, jej montaż stanowić może spore wyzwanie. Pamiętajmy, że wyciągarkę zawsze montować należy do solidnych elementów pojazdu, które nie zostaną wyrwane z urządzeniem nawet podczas dużych obciążeń. Montaż przeprowadzić natomiast trzeba zgodnie z instrukcją. Dodatkowo zastosować można elementy zabezpieczające, a więc na przykład plastikowe rurki, którymi zabezpieczymy przewody takiego urządzenia.

Na koniec odnieśmy się jeszcze do eksploatacji wyciągarek. Szczególnie istotne jest prawidłowe nawijanie liny na bęben. Zapobiegnie to jej rozwarstwianiu się czy nawet rozerwaniu, a w konsekwencji obniżeniu uciągu.